Lista aktualności Lista aktualności

"Rezerwat w rozkwicie"

Wiosna zagościła na dobre w Rezerwacie Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego we Wierzchlesie. Mimo kapryśnej pogody, kilka słonecznych i ciepłych dni wystarczyły by runo w rezerwacie zakwitło paletą barw występujących w nim bylin.

Dominują kobierce białych zawilców gajowych (Anemone nemorosa) przeplatane tu i ówdzie żółtymi zawilcami żółtymi (Anemone ranunculoides). Konkurują z nimi łany kokoryczy pustej (Corydalis cava) o kwiatach fioletowych i z rzadka białych. Na wilgotnych i nasłonecznionych stanowiskach swoje żółte kwiaty do słońca otwiera ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna), po czym zamyka je jeśli promienie słoneczne już do nich nie docierają. W jeszcze bardziej wilgotnych podmokłych terenach swoje okazałe kwiaty prezentuje knieć błotna (Caltha palustris), zwana potocznie kaczeńcem. Ponadto spotkać możemy pospolitego w naszych lasach, ale o równie pięknych białych kwiatach szczawika zajęczego (Oxalis acetosella) o listkach przypominających liście koniczyny oraz leśne gatunki  fiołków (Viola spp.).  Miodunka ćma (Pulmonaria obscura) swoimi kielichowatymi kwiatami o fioletowym lub różowym kolorze wabi leśne owady obietnicą obfitego posiłku w postaci nektaru. Nieśmiało pokazuje się kokoryczka wonna (Polygonatum odoratum), nasz pospolity gatunek z rodziny szparagowatych o drobnych, białych, jajowatych kwiatkach. Obserwując  główną atrakcję rezerwatu – cisy pospolite (Taxus baccata ), możemy zauważyć drobne kwiatostany na końcach zielonych pędów.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania rezerwatu o tej wyjątkowej porze roku, gdyż wraz z rozwojem koron drzew i ograniczonym w związku z tym dostępem światła słonecznego, byliny zaczną przekwitać i na kolejny spektakl barw będziemy musieli czekać do następnej wiosny.

 

Tekst i zdjęcia: Dawid Kontny