Lista aktualności Lista aktualności

BÓBR URATOWANY !

W sobotę 1 kwietnia, około godziny 8.30 otrzymaliśmy informację od dyżurnego straży pożarnej, że nad rzeką Kamionką, w okolicy Gostycyna ktoś znalazł bobra uwięzionego we wnyku.

Niezwłocznie pojechaliśmy na miejsce wskazane przez osobę, która ten fakt zgłosiła. Rzeczywiście na niewielkiej łączce przy Kamionce znaleźliśmy leżącego bobra, który dawał oznaki życia ale widać było, że jest bardzo osłabiony. Przez klatkę piersiową miał zaciągniętą stalową linkę, która bezsprzecznie uniemożliwiała mu swobodne oddychanie. Linka przywiązana była do trzonka od szpadla, który prawdopodobnie wcześniej był wbity w ziemię. Zwierzę było bardzo osłabione, praktycznie nie reagowało na naszą obecność. Po przecięciu krępującej bobra linki zabraliśmy go do weterynarza w Tucholi, gdzie został zdiagnozowany i otrzymał niezbędną pomoc. Na szczęście dzięki grubej warstwie futra nie miał otwartych ran i Pani weterynarz nie stwierdziła obrażeń wewnętrznych. Zgodnie z jej zaleceniem obserwowaliśmy zwierzę przez kolejną dobę i ponieważ jego stan widocznie się poprawił w niedzielę wieczorem wypuściliśmy je z powrotem do Kamionki.
Niestety jak widać wyjątkowo naganny proceder kłusownictwa z wnykami, raczej obecnie zanikający, jest jednak jeszcze czasem przyczyną niepotrzebnych cierpień zwierząt.
Dziękujemy osobie, która znalazła uwięzionego bobra za godne pochwały zachowanie i zgłoszenie tego faktu właściwym służbom.

Tekst i zdjęcia: A. Wenda