Lista aktualności Lista aktualności

Egzotyczna edukacja leśna

Edukacja leśna jest nieodzownym elementem funkcjonowania każdego nadleśnictwa. Jest okazją do spotkań społeczeństwa z pracownikami poszczególnych jednostek Lasów Państwowych, przybliżenia pracy leśników i poznania funkcjonowania Lasów Państwowych jako organizacji zarządzającymi zasobami leśnymi i przyrodniczymi kraju. Prowadzona w ciekawy sposób może przynieść  wiele korzyści dla każdej ze stron.

Spotkania w ramach prowadzenia zajęć edukacyjnych oprócz standardowych zagadnień związanych ściśle z pracą leśników i funkcjonowaniem ekosystemu leśnego, mogą być rozwinięte o tematy dodatkowe jak praktyczne porady czy hobby prowadzącego. W moim przypadku dodatkowo poruszam kwestię grupy zwierząt  zwykle pomijanych w ramach edukacji leśnej, czy nawet szkolnej. Mowa o gadach i płazach. Na zajęciach zwracam szczególną uwagę na pożyteczny charakter  obecności tych zwierząt w ekosystemie leśnym i nie tylko. Poza tym przekazuję ważne wskazówki dotyczące np. zachowania w przypadku spotkania ze żmiją zygzakowatą, miejsc jej bytowania i jak rozróżniać poszczególne gatunki węży i pozostałych gadów, z którymi możemy się spotkać w czasie naszych leśnych wędrówek. Takie praktyczne porady są szczególnie ważne, gdyż w okolicy co jakiś czas dochodzi do sytuacji pokąsania dzieci i dorosłych przez żmije. Takie zajęcia wzbogacam prezentacjami multimedialnymi jak i żywymi okazami węży z własnej kolekcji. W ten sposób dzieci, młodzież i dorośli mogą poznać te zwierzęta dosłownie „na własnej skórze”, poznać ich anatomie
i zwyczaje z bliska oraz przekonać się, że jeśli okażemy im należyty szacunek to nie są wcale takie straszne jak się o nich potocznie myśli.

Tak prowadzone zajęcia edukacyjne z pewnością pozostawiają dobre wrażenie i pozostawią w pamięci obraz leśnika, jako człowieka otwartego na potrzeby społeczeństwa, fachowca w swojej dziedzinie jak i pełnego przeróżnych pasji.

W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które odpowiedziały na mój apel i wyraziły zgodę na publikację swoich zdjęć z moich spotkań edukacyjnych w szkołach, festynach i innych wydarzeniach. Zapraszamy do dalszego korzystania z oferty edukacyjnej Nadleśnictwa Zamrzenica.

 

Autor: Dawid Kontny

Fotografie: Halina Bracka, Karolina Górecka, Karolina Karnecka, Piotr Kosecki, Joanna Słoniewicz, Katarzyna Sworowska, Michał i Anna Synakiewicz,  Mariola Wenda